
Успехите и провалите в кариерата на Стивън Сегал. Какви филми повлияха на кариерата на актьора?
Стивън Сегал е известен с факта, че ролите, които изиграва почти никога не се нараняват. Героите, в които се въплъщава, могат лесно да се справят с цяла престъпна банда. И сигурно си спомняте, че много филми със Стивън Сегал у нас (през 90-те) бяха представяни под заглавието Нико, въпреки че всъщност всички бяха различни филми.
И днес бихме искали да ви разкажем за историята на Стивън Сегал като актьор, за неговите успехи, провали и краят на неговата филмова кариера. Сигурни сме, че ще ви бъде интересно.
Кратка биография
Всъщност е трудно да се каже дали информацията за Стивън Фредерик Сегал е вярна, тъй като самият той многократно е заявявал, че не всичко, което се пише за него, е истина.
Но ако вярваме на публикуваните документи, то Стивън Сегал е роден на 10 април 1952 г. в семейството на математика Самуел Сегал и Патриша Сегал. Стивън спокойно може да се нарече международен човек (човек на света), защото има еврейска, немска, холандска и английска кръв. Самият актьор твърди, че освен това има руска, италианска и японска жилка.
От най-ранно детство баща му изпраща сина си да учи в училище по карате, където момчето посещава с удоволствие. Самият Сегал израства като типично момче, което не е против да участва в улични битки. Тук уменията му по карате със сигурност са били полезни.
Но един ден съдбата го събира с майстора по айкидо Кеши Исисаки, който вдъхна на Стивън любов към бойните изкуства. Нещо повече, Сегал се увлича изключително много по бойните изкуства. И така на 17-годишна възраст заминава за Япония, за да подобри уменията си. Стивън тренира усилено и постига ранг първи дан (черен колан). Малко по-късно Стивън Сегал става първият американец, който отваря собствена школа по айкидо в Япония.
Началото на филмовата кариера
Всъщност филмовата кариера на Стивън Сегал не започва с актьорството. През 1982 г. той е поканен да служи като консултант по бойни изкуства за филма "Предизвикателство", който се снима в Япония. Сегал беше този, който хореографира много от сцените на бой с катана.
През 1986 г., когато Стивън вече се завръща в САЩ, той лично обучава Майкъл Овиц, който по това време е ръководител на проекта Talented Artists. Именно Овиц предлага на режисьора и сценарист Андрю Дейвис да вземе Стивън в новия си филм, като създава изключителна сюжетна линия за него.
Андрю Дейвис измисля сюжет за новия си филм „Над закона“ (Above the Law), но за да вкара неизвестния Сегал там, той трябва да покаже бойните си умения пред ръководството на Warner Bros. Всъщност Сегал показва на шефовете на студиото на какво е способен, размятайки няколко души от своите ученици наляво и надясно, което силно впечатлява ръководството на студиото.
Но по-късно Стивън Сегал признава, че всичко това е било предварително подготвено представление за филмовите шефове на Warner Bros. Той и учениците му репетираха специално всички движения в продължение на няколко дни.
Успехът
Първият филм на Сегал, "Над закона", излиза през 1988 г. и става толкова успешен, че популярността на бойните изкуства рязко нараства. Филмът спечелва над 18 милиона долара в страната при бюджет от 7 милиона долара. А ако вземем предвид чуждестранното разпространение и парите от продажбата на видеокасети, печалбата става още по-атрактивна.
Между другото, ако си спомняте, точно в този филм главният герой се казваше Нико, поради което нашите видеопирати започнаха да маркират всеки нов филм със Сегал като "Нико" - без заглавия.
В крайна сметка Стивън решава да се откаже от училищата си и да се съсредоточи изключително върху филмите. Той започна да търси ново заглавие, в който отново да покаже цялата си сила. Така той се записва във филма "Труден за убиване" (1990) (Hard to Kill), който се оказва дори по-успешен от първия му филм.
С бюджет от 10 милиона долара, филмът "Труден за убиване" спечелва 50 милиона долара само в САЩ, като това не включва разпространението в чужбина и продажбите на видеокасетки.
През същата 1990 г. излиза филмът "Белязан да умре" (Marked for Death), който също не е за подценяване. С бюджет от 12 милиона долара, филмът събира колосалните 58 милиона долара в боксофиса. И между другото, този филм е признат, че има най-насилствената картина за 1990 година.
През 1991 г. излиза друг екшън със заглавието "Борба за справедливост" (Out for Justice), който също се оказва доста успешен. С бюджет от 14 милиона долара, филмът спечелва 39,6 милиона долара.
Но най-големият успех на актьора тепърва предстои. Няма как да не споменем за най-известния филм със Стивън Сегал - "Под обсада" (1992) (Under Siege). Спомняте ли си, че този филм го даваха по нашите телевизии под заглавие "Capture". В крайна сметка, с бюджет от 35 милиона долара, филмът "Под обсада" спечелва колосалните 156,5 милиона долара в боксофиса.
Провалът
Именно след успеха на филма "Под обсада" Стивън Сегал започва да страда от така наречената звездна болест. Той започна да преувеличава с изискванията си, да противоречи на директорите и т.н. Да, характерът на коравия боец не беше ангелски. Нещо повече, той самият реши да се опита като режисьор, а продуцентите на филма направиха тези отстъпки, тъй като много искаха да го видят във втората част на филма "Под обсада".
Режисьорският дебют на Сигал е филмът "Опасна зона" (1994) (On Deadly Ground). Както казаха колегите на Стивън, беше невъзможно да се работи с него. Той непрекъснато се караше с всички, правеше промени в сценария и дори се биеше с пълна сила с каскадьорите, което не се хареса особено на тях.
Но най-лошото е, че първоначално планираният бюджет от 40 милиона долара в крайна сметка нарасна до 50 милиона, което не се хареса много на продуцентите. Когато видяха оценките на публиката след пробните прожекции, те просто бяха ужасени, защото буквално заспиваха по време на излъчването. По-специално, зрителите не харесаха провлачения половинчасов край на филма, както и честата поява на фонове на природа и животни, така че продуцентите наредиха на Сегал да намали филма с 30 минути.
В резултат на това филмът се провали в боксофиса, като спечели само около 39 милиона долара при бюджет от 50 милиона долара. Това беше първият провал на Стивън не само като актьор, но и като режисьор.
Но този провал не отказа Сегал, който държеше своя ас в ръкава си под формата на филма "Под обсада 2" - Under Siege 2: Dark Territory (1995). Но противно на всички очаквания, филмът се провали в боксофиса, събирайки едва 104 милиона долара срещу много висок бюджет от 60 милиона долара. Но за да излезе сметката, филмът трябваше да събере най-малко 120 милиона долара в боксофиса.
Следващият филм, "Извънредно решение" (1996) (Executive Decision) с участието на Кърт Ръсел, макар и неуспешен, едва успява да се справи, събирайки 120 милиона долара в боксофиса при бюджет от 55 милиона долара.
И някъде по това време Сегал започна да има проблеми. Не само, че започва да се занемарява (до такава степен, че трябваше да прикрива своето коремче), но започнаха да се носят и слухове за домашно насилие и различни видове тормоз над жени. Заради такава новина дори Кърт Ръсел, който трябваше да играе с него, отказа да работи със Сигал за бъдещи проекти.
Краят на една кариера
Следващите филми с участието на Стивън Сегал постоянно се проваляха в боксофиса, поради което той започва да се записва за филми, които заобикалят кината и отиват направо към видео касетки и различни видео носители.
С изключителна рядкост може да видим отново Стивън Сегал на големия екран, да не говорим за главни роли. Единственият голям проект с участието на Сегал е "Мачете" на Робърт Родригес (2010), където той играе главния антагонист. И дори тогава, по това време той беше загубил много от формата си, освен това вече не беше и на същата възраст.
Сегал отново продължи пътуването си чрез неизвестни филми, които дори не достигнаха до кината. Последният му филм до момента е нискобюджетният "Outlaw" (2019), който вероятно дори не сте чували и гледали. Оттогава Стивън Сегал не се е снимал повече във филми, а дори и да се появи във филм, едва ли ще е някакво епохално завръщане. И е малко вероятно американците отново да поканят Стивън в киното, знаейки политическата му позиция в Русия. Дори има слухове, че има руски паспорт.
Това е нашият анализ. Надяваме се статията да ви е харесала. Ще се радвам, ако харесате и коментирате в нашата фейсбук страница под публикацията от където разбрахте за статията. Също така препоръчвам да прочетете други статии в нашия блог, които засягат успехите, провалите и краят на кариерите на други известни актьори. Прочетете повече за Успех, провал и краят на кариерата: филмите, които промениха Жан-Клод Ван Дам и 7 известни, но забравени екшън актьори от 80-те и 90-те, които никога не достигнаха до славата