
Успех, провал и краят на кариерата: филмите, които промениха Жан-Клод Ван Дам
Жан-Клод Камий Франсоа Ван Варенберг, познат ни като Жан-Клод Ван Дам, е известен и търсен актьор в края на 80-те и първата половина на 90-те години. Нагледахме се на култови екшън филми като Kickboxer (Кикбоксьор), Bloodsport (Кървав спорт), Universal Soldier (Универсален войник) и др., докато не се изхабиха. Но Ван Дам не беше предопределен да остане на върха на популярността за дълго, за разлика от колегите си в индустрията като Арнолд Шварценегер, Силвестър Сталоун и Брус Уилис.
Предлагаме ви да прочетете за това как се разви успешната кариера на Жан Клод Ван Дам, кои филми повлияха на популярността му, както и как започна провалът и по-нататъшния край на кариерата му. Гарантирам ви, че ще ви бъде интересно.
Невероятен старт на кариера
Родителите на Жан-Клод решават да запишат сина си на карате, когато той е само на 10 години, и оттогава той просто не може да бъде откъснат от бойните изкуства (без да броим балета, на който той също посвети цели пет години).
На 16-годишна възраст Ван Дам става европейски шампион като част от националния отбор на Белгия, получавайки своя черен колан. Но това не бе единственото постижение, защото по време на спортната си кариера той спечели много шампионати и дори получи титлата "Мистър Белгия". Общо Ван Дам има 55 битки, 53 от които с победа.
Жан-Клод Ван Дам се появява за първи път във филма "Femme entre chien et loup" (Жена между куче и вълк) през 1979 във френско-белгийска продукция с малка роля като зрител в киносалон.
След което той се "запалва" да стане актьор. Дори в почивките си от работа тичаше на различни кастинги. Така попада във филмите "Монако завинаги" (1984) и "Брейкданс" (1984). Но тези филми не му донесоха успех и Ван Дам остана незабелязан.
По волята на съдбата Жан-Клод се среща с Чък Норис, който стана негов спаринг партньор. И старият Чък бе този, който помогна на белгиеца да се установи в Съединените щати, като му даде работа в своя бар, а след това го покани във филма "Изчезнали в действие" като каскадьор и статист. Самият Жан-Клод дори не беше посочен в кредитите и би било много трудно да го откриете там.
Но изведнъж Ван Дам получава наистина достойна роля, която той се съгласява да поеме. Нека поговорим за филма "Хищник" (1987) с Арнолд Шварценегер, където Ван Дам трябваше да играе самия Хищник. Но в крайна сметка нещо не се получи и Ван Дам напусна снимачната площадка. Най-популярната версия е, че той просто не харесва факта, че ще се снима с маска и никой няма да види лицето му.
Най-забележителната изява на белгиеца в киното е ролята му на злодей (а именно руския каратист Иван Крашински) във филма „Няма място за отстъпление“ (1986). Той искаше да покаже колкото се може повече от бойните си умения (въпреки че сценарият не го изискваше), за да бъде забелязан и запомнен. Стигнало се дори дотам, че наистина биел колегите си.
Филмът "Няма място за отстъпление" не стана мега-популярен, но актьорът постигна целта си. Той наистина беше забелязан. Благодарение на този филм бе поканен да участва във филма "Кървав спорт" (1988). Филмът не беше пуснат веднага поради провала на тестовите прожекции, така че все още не може да се говори за постигане на популярност.
Въпреки това, благодарение на "Кървав спорт" Жан-Клод е поканен във филма "Черният орел", където отново играе друг зъл руснак. Но самият актьор не хареса ролята си в този филм и особено смъртта на героя си в края на филма.
Тогава решава, че по някакъв начин трябва да се увери, че филмът "Кървав спорт" ще бъде пуснат. Тогава лично отива в студиото и иска да му се даде заснетия материал. В крайна сметка той сглобява последователен филм от кадрите, който удовлетворява шефовете на студиото и през 1988 г. филмът най-накрая излиза по кината.
Филмът беше пуснат и предизвика голям интерес по кината. С бюджет от 1,5 милиона долара, той събра почти 12 милиона долара само в САЩ и още 1,5 пъти повече в световен мащаб. Именно с този филм кариерата на Жан-Клод Ван Дам започва да тръгва бързо нагоре.
След това Ван Дам участва в не особено популярния филм "Киборг", който за щастие, не се отрази на кариерата му. Тогава се случи едно от основните събития във филмовата кариера на актьора. Става въпрос за филма "Кикбоксьор" (1989), където Ван Дам играе главната роля.
Със същия бюджет от 1,5 милиона долара, филмът "Кикбоксьор" събра около 40 милиона долара приходи от цял свят. След успеха на този култов филм, кариерата на Ван Дам се изтрелва още по-високо.
Звезден период
Жан-Клод Ван Дам беше на върха на своята слава. Той успя да участва във филма "Смъртна присъда", след което влезе в друг хит "Лъвско сърце". Освен това той нямаше никакво намерение да се снима в този филм, но беше обвързан от дългогодишен договор да участва в два филма на студиото Imperial Entertainment. Освен това, според условията на договора, той трябваше сам да измисли сюжета и да напише сценария за филма, което всъщност и направи.
В крайна сметка, с бюджет от 6 милиона долара, филмът събра над 24 милиона долара само в американския бокс офис. Кариерата на актьора отново тръгна нагоре. Тогава се появи и култовият екшън филм Double Impact - Двоен удар (1991), където Ван Дам този път играе две роли, а именно двама братя близнаци с различни характери. Жан-Клод просто имаше нужда от този филм, за да докаже на всички, че той не е просто каратист, а наистина надарен актьор. Филмът "Двоен удар" също се оказа успешен, като спечели значителна сума в боксофиса.
Актьорът просто беше на върха на популярността си, а следващите филми с негово участие също се радваха на голям успех сред зрителите. Накратко да си припомним такива култови филми като "Универсален войник", "Трудна мишена", "Без убежище" и др. А филмът "Ченге във времето" (1994) става най-касовият филм в кариерата на Жан-Клод Ван Дам, събирайки повече от 100 милиона долара в боксофиса.
Провалът
В средата на 90-те години на Жан-Клод Ван Дам е предложено да играе Джони Кейдж във филма Mortal Kombat, базиран на култовата игра. Но Ван Дам отказва ролята в полза на филмовата адаптация на друга култова бойна игра, "Street Fighter", където играе военен на име Гийл.
Филмът не беше особено популярен сред широката публика и в крайна сметка адаптацията на играта "Street Fighter" събра само 33 милиона долара в американския боксофис при бюджет от 35 милиона. Само благодарение на касовите приходи в останалата част на света филмът успя да възстанови бюджета си. Но филмът "Mortal Kombat", в който актьорът отказа да участва, с бюджет от 18 милиона долара, събра 122 милиона в световен мащаб. Усещате ли разликата?
След това Ван Дам прие роля да участва във филма "Внезапна смърт", който дори благодарение на световното разпространение не успя да пробие. Но той получи колосалните 5 милиона долара за ролята си в този филм.
Следващите филми с участието на актьора също спряха да избиват своите суми. Поради това студиото "Universal" дори прекрати договора с актьора. Това повлия и на самия Ван Дам. След това започва да пие и дори да употребява незаконни вещества.
Следващите филми с участието на актьора бяха все по-лоши и по-лоши. Филми от втората половина на 90-те като "Максимален риск", "Колония" и "Детонаторът" се провалиха ужасно в боксофиса, поради което следващите филми "Легионер" и "Ад" просто заобиколиха кината, като бяха пуснати директно на видео касетки. Това определено беше краят на кариерата на актьора.
Смъртта на една кариера
Оттам ситуацията се влошаваше с всеки изминал ден. Филми като "Тайната на ордена", "Репликант", "Дерайлирал" и др. също пропусна боксофиса. Продължението на Universal Soldier, издадено през 1999 г., не спаси ситуацията. Филмът също "отлетя" направо към видеоносителите.
Периодът през 2000-та година бе абсолютно катастрофален за актьора. Филмите не стигнаха до кината и не предизвикаха особен зрителски интерес. Ван Дам направи пореден опит да "съживи" франчайза на Универсалния войник, но третата част също се оказа жестока и ненужна глупост.
Едва през 2012 г. Ван Дам може да бъде видян отново на големия екран във филма "The Expendables 2" (Непобедимите 2) но това изобщо не е негова заслуга, а на Силвестър Сталоун, който покани него и други "забравени актьори". Самият Ван Дам играе главния злодей. Появата му в този филм обаче не спаси кариерата му и всичко по-нататък доведе до удрянето на дъното на актьора.
Филмите през 2010-та година продължиха да излизат със завидна скорост (няколко на година), но вече никой не се нуждаеше от тях и едва ли някой от вас си спомня такива филми като "Наближаващи врагов", "Жега", "Жива плът" , "Черна вода" и др.
В отчаянието си Жан-Клод Ван Дам решава да възроди още един от култовите си филми „Кикбоксьор“. В него той играе учителя Дюран, който помага на главния герой, като го обучава за битката с Тонг По. Филмът дори излезе на големи екрани, но при бюджет от 10 милиона долара събра смехотворната сума от 273 хиляди долара.
Филмите с Ван Дам продължават да излизат и до днес, но не мисля, че кариерата на 63-годишния актьор ще може да се развие още, особено след като тези филми едва ли ще могат да разчитат на големи гледания.